Wnętrze w stylu minimalistycznym – jak je zaaranżować?

Wnętrze w stylu minimalistycznym – jak je zaaranżować?

Cenisz sobie ład i porządek i zależy Ci na posiadaniu prostej, a zarazem modnej przestrzeni? Szukasz sposobów na uzyskanie atrakcyjnego wnętrza przy wykorzystaniu minimalnej liczby elementów? Poznaj styl minimalistyczny i dowiedz się, jakie są jego cechy charakterystyczne. 

Styl minimalistyczny – czym się charakteryzuje?

Styl minimalistyczny opisywany jest jako subtelny i harmonijny. Wnętrza urządzone zgodnie z jego filozofią są przestronne i pozbawione nadmiaru przedmiotów. Dzięki temu domownicy mogą cieszyć się dużą, niezagraconą zbędnymi elementami przestrzenią, co zazwyczaj zwiększa efektywność odpoczynku, a także koncentracji w trakcie pracy czy nauki. Minimalistyczne wnętrza uznawane są jako jedne z najbardziej estetycznych. Urządzając takie pomieszczenie, należy bowiem zwrócić uwagę na to, aby żaden element nie znalazł się w nim przypadkowo.

Warto podkreślić, iż nie należy obawiać się prostoty i ładu we wnętrzach. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń potrafi prezentować się bardzo atrakcyjnie, ujmując za serce nawet najbardziej wymagające osoby. 

Dla kogo sprawdzi się styl minimalistyczny?

Ze względu na to, że styl minimalistyczny prezentuje się bardzo sterylnie, sprawdzi się on idealnie dla osób, które cenią sobie czyste i uporządkowane wnętrza. Doskonale nadaje się również dla miłośników prostych i praktycznych rozwiązań. Funkcjonalizm pełni tutaj bowiem bardzo ważną rolę.

Ze względu na to, iż styl minimalistyczny zachęca domowników do wykorzystywania jak najmniejszej liczby elementów dekoracji i mebli, doskonale sprawdza się on także w małych mieszkaniach. Ograniczenie ilości przedmiotów przekłada się na to, że wnętrza są optycznie powiększone. 

Jakie kolory wybrać, urządzając wnętrze minimalistyczne?

Znakiem rozpoznawczym minimalistycznych wnętrz są jasne, stonowane kolory. Najlepiej wybierać neutralne barwy, takie jak:

  • biel,
  • beż,
  • szarość.

Subtelny odcień ścian pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni, a zarazem wprowadza do niej harmonię i ład. Jest to również idealna baza do pozostałej aranżacji wnętrza, czyli wyposażenia oraz dekoracji. W przypadku tych elementów warto stawiać na równie naturalne kolory np. drewno w przypadku mebli lub żywe kwiaty, szkło, ceramika jeśli mowa o ozdobach.

Minimalizm – jakie meble sprawdzą się najlepiej?

Najważniejszą kwestią, której warto poświęcić sporo uwagi w trakcie urządzania wnętrza minimalistycznego, jest dobór odpowiedniego wyposażenia. Najlepiej sprawdzają się meble, które nie przytłaczają całej przestrzeni, a raczej podkreślają jej subtelny charakter. 

Do wnętrz minimalistycznych najlepiej wybrać wyposażenie, które posiada stonowane kolory bądź te imitujące naturalne surowce. W salonie idealnie sprawdzi się połączenie białej sofy i drewnianego stolika kawowego. Jego blat może posiadać proste wykończenie, podkreślając minimalizm wnętrza, bądź delikatnie zdobienia np. w postaci żywicy. Druga opcja sprawi, że mebel będzie nie tylko pełnił funkcję użytkową we wnętrzu, ale również dekoracyjną. Bardzo często stoliki kawowe minimalistyczne są jednokolorowe np. białe lub czarne. Dzięki temu nie wprowadzają one do wnętrza chaosu. W pomieszczeniu kuchennym najlepiej postawić na prosty, biały aneks w połysku. Będzie on odbijać światło, pełniąc jedną z niewielu funkcji ozdobnych we wnętrzu. 

Oświetlenie w minimalistycznym pomieszczeniu – co wybrać? 

Ważną kwestią w przypadku urządzania wnętrza minimalistycznego jest sposób jego oświetlenia. Dobór lamp jest ważną kwestią nie tylko ze względu na aspekty dekoracyjne, ale również funkcjonalne. Urządzenie powinno posiadać prosty design i zapewniać maksimum oświetlenia. Najlepiej sprawdzają się lampy, które nie posiadają wielu ozdobników i dodatkowych elementów. Wybierając oświetlenie do minimalistycznego pomieszczenia, warto postawić na:

  • ascetyczne formy w postaci brył geometrycznych,
  • neutralne odcienie w jasnych lub ciemnych kolorach,
  • możliwość regulacji intensywność światła,
  • prosty i nierzucający się w oczy sposób montażu.

Dodatki do minimalistycznego wnętrza – tak czy nie?

Ogromną zagwozdką, która dla wielu osób stanowi problem, jest sposób udekorowania minimalistycznego wnętrza. Podkreśla się, iż nie należy całkowicie zrezygnować z ozdób, a jedynie ograniczyć ich liczbę do minimum. Idealnym rozwiązaniem są takie elementy, które jednocześnie zapewniają funkcję użytkową we wnętrzu.Przykładem może być piękny biały lub szklany wazon o ciekawej formie geometrycznej, w którym znajdzie się świeża roślina lub coraz bardziej popularne kwiaty suszone. Inną ozdobą, która świetnie nadaje się do minimalistycznego wnętrza, jest świeca. Warto również postawić na zielone rośliny, które delikatnie ożywią białe i jasne wnętrze, dodając mu jeszcze większego uroku. 

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.