Szkło, stal, a może drewno – jaki materiał wybrać na idealny stolik kawowy?

Szkło, stal, a może drewno – jaki materiał wybrać na idealny stolik kawowy?

Szukasz idealnego stolika kawowego i zastanawiasz się, co należy uwzględnić w trakcie jego wyboru? Chcesz posiadać wyjątkowo funkcjonalny, a zarazem atrakcyjny wizualnie mebel? Sprawdź, jaki materiał wybrać na stolik kawowy, tak aby był charakteryzował się on wysoką użytkowością i pięknym designem. 

Co należy uwzględnić, wybierając stolik kawowy? 

Stolik kawowy pełni ważną funkcję w każdym salonie. Służy on nie tylko do dekoracji wnętrza, podkreślając charakter całej aranżacji, ale jest on potrzebny przede wszystkim do odkładania różnych przedmiotów codziennego użytku. Wybór tak ważnego mebla nie należy do najłatwiejszych czynności. W trakcie podejmowania decyzji warto uwzględnić kilka kwestii, mających niemały wpływ na to, jak stolik kawowy będzie się ostatecznie prezentował w pomieszczeniu. Wśród najważniejszych czynników wymienia się przede wszystkim:

 • styl,
 • jakość wykonania,
 • rozmiar,
 • cena,
 • funkcjonalność,
 • kształt,
 • design.

Bardzo ważny jest również dobór odpowiedniego materiału. Wykończenie, które posiada mebel, wpływa niemal na wszystkie jego pozostałe cechy. To, z czego będzie on wykonany, sprawia, że stolik kawowy:

 • zyskuje odpowiedni styl, 
 • posiada określony design,
 • jest mniej lub bardziej funkcjonalny,
 • posiada określoną cenę,
 • ma odpowiednią jakość,
 • jest łatwy bądź trudny w utrzymaniu czystości. 

Jak wybrać materiał do stolika kawowego? 

Stoliki kawowe wykonywane są z różnych materiałów. Dostępne surowce różnią się od siebie pod wieloma względami, dlatego wybierając jeden z nich, należy dostosować go do własnych preferencji i wymagań. W trakcie wyboru idealnego materiału dla swojego stolika kawowego należy uwzględnić:

 • styl, w jakim urządzone jest całe wnętrze,
 • kwestie związane z czyszczeniem mebla,
 • użytkowość stolika,
 • kształt,
 • częstotliwość użytkowania i co za tym idzie, trwałość wyposażenia. 

Szkło, stal czy drewno – jaki materiał powinien posiadać idealny stolik kawowy?

W świecie meblarskim wyróżnia się trzy najpopularniejsze materiały, z jakich wykonywane są stoliki kawowe. Jest to szkło, stal oraz drewno. Każdy z nich przypada zadanie do gustu innym osobom, co jest związane z kwestią gustu oraz specyfiką danego pomieszczenia, w jakim ma się znaleźć mebel. Poniżej przedstawiono najbardziej charakterystyczne cechy trzech popularnych surowców używanych do produkcji stolików kawowych. 

Stolik kawowy ze szkła

Szkło na pozór może wydawać się niezbyt trwałym surowcem, zwłaszcza do produkcji tak często używanego mebla, jakim jest stolik kawowy. Materiał ten cechuje się jednak wyjątkową wytrzymałością. Do wykonania blatów wyposażenia stosowane jest szkło hartowane, które jest niezwykle trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju stłuczenia. Trzeba jednak wiedzieć, iż szkło dość często zbiera kurz i odciski palców, dlatego lepiej z niego zrezygnować, gdy w domu posiada się małe dzieci. Należy podkreślić, że stoliki kawowe ze szkła nadają się idealnie do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym. Nadają one bowiem wyjątkowej elegancji i klasy, podkreślając urok pomieszczeń. 

Stolik kawowy ze stali

Stal to surowiec, który nie uchodzi za zbyt oczywisty w kontekście tworzenia mebli. Potrafi on jednak idealnie dopełnić wnętrze industrialne i loftowe. Stolik kawowy wykonany z takiego materiału charakteryzuje się minimalizmem, jednak dodaje niemałego uroku całemu pomieszczeniu. Ze względu na solidność surowca, meble tworzone ze stali, są wyjątkowo odporne na zniszczenia. Dodatkowo na stalowym stoliku kawowym możliwe jest odkładanie ciężkich przedmiotów bez obawy o zbyt duże obciążenie mebla. Zazwyczaj stal łączona jest również z innymi materiałami. Przykładem są stoliki kawowe, które posiadają stalowe ramy oraz drewniany blat. 

Stolik kawowy z drewna 

Drewno od wielu lat jest jednym z najczęściej i najchętniej wybieranych materiałów do produkcji mebli. Charakteryzuje się nie tylko wyjątkową odpornością na wszelkiego rodzaju zniszczenia i zabrudzenia, ale dodaje również do wnętrz przytulnego charakteru. Dodatkowo drewno dostępne jest zazwyczaj w kilku odcieniach, dzięki czemu mebel można idealnie dostosować do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Stolik kawowy z jasnym blatem idealnie wpasuje się w klimat rustykalny, natomiast ciemne, surowe drewno doskonale podbije wnętrze loftowe.

Niezależnie od tego, jaki surowiec (drewno, szkło czy stal) wybierze się do stworzenia swojego stolika kawowego, mebel warto zakupić u sprawdzonych producentów, którzy korzystają wyłącznie z wysokiej jakości materiałów, przykładając wagę nie tylko do pięknego designu mebla, ale również jego trwałości i solidności.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.