Spis treści
Błysk, elegancja i przepych – ciężko przejść obojętnie obok wnętrz urządzonych w stylu glamour. Miękkie tkaniny i lśniące powierzchnie niejednego uwiodą swoim czarem. Na jakie elementy postawić i jak zaaranżować eleganckie, ale luksusowe mieszkanie?
Początki stylu glamour
Określenie glamour to połączenie kilku pojęć, między innymi przepychu, blasku, czaru i elegancji. Nie bez znaczenia kojarzy on się z pełnymi gracji gwiazdami lat trzydziestych – początek tego stylu to czas narodzin przemysłu filmowego w USA. Jego największymi popularyzatorkami były diwy ekranu takie jak np. Jean Harlow czy Ginger Rogers. Mieszkania kobiet błyszczały tak samo mocno, jak same aktorki podczas premier na czerwonych dywanach. Później kino i media pomogły spopularyzować glamour i przenieść go do wnętrz amerykańskich posiadłości.
Wnętrze w stylu glamour – jak powinno wyglądać?
Glamour to zderzenie epok i stylów – pełne przepychu barokowe meble zestawiane są z nowoczesnymi minimalistycznymi bryłami. Ważne są połączenia prostych kształtów z bardziej ozdobnymi formami. Przez zbilansowane dodatki możliwe jest uniknięcie poczucia przytłoczenia we wnętrzu i zachowanie lekkości oraz atmosfery tajemniczości i bogactwa.
Barwy glamour
Aranżacje w stylu glamour zwykle cechują jasne kolory. Dobrze sprawdzą się różne odcienie bieli, szarości, beżu, błękitu i różu. W projekcie najlepiej, aby przeważały pastele, nadmiar intensywnych barw może być męczący i przytłaczający. Subtelne zestawienie mocnych kolorów z delikatniejszymi natomiast nada wnętrzu głębi. Ewentualnie połączone z czernią czy mocniejszymi akcentami bordo, złota i srebra.
Materiały i tkaniny stylu glamour
Niezwykłego klimatu dodadzą wnętrzu mieniące się tkaniny odbijające światło – atłas, satyna i welur.Dobrym pomysłem mogą być również materiały żakardowe oraz różnego rodzaju futra o długim włosiu. Naturalne płótna z lnu, bawełny czy przedmioty z bambusu i wikliny nie wpasują się w stylistykę glamour. Bardzo ważnymi elementami aranżacji będą natomiast odcienie metalu, liczne kryształy i wysokogatunkowe drewno. Jako dodatki świetnie sprawdzą się lustra w bogato zdobionych ramach.
Meble w stylu glamour
We wnętrzach w stylu glamour bardzo mocno wyczuć można wpływ wcześniejszych epok – szczególnie baroku. Meble zwykle są obłe i bogato zdobione, a aranżacji dopełniają pojedyncze nowoczesne dodatki. Warto szczególnie zwrócić uwagę na szklane stoły, pikowane fotele, okrągłe stoliki kawowe z marmurowymi blatami czy lustra w złotych ramach. Pomieszczenie powinno kreować atmosferę bogactwa i elegancji.
Oświetlenie glamour – elegancki przepych
Obowiązkowym elementem każdego wnętrza w stylu glamour będzie nietuzinkowe oświetlenie. Warto pamiętać, że nie może ono dawać zbyt mocnego światła i lepiej postawić na kilka lamp w różnych częściach pomieszczenia. Sprawi to, że aranżacja nabierze niepowtarzalnego klimatu tajemniczości. Charakterystycznym wyborem będą kryształowe żyrandole często wiszące również w nieoczywistych miejscach takich jak garderoba czy łazienka. Szukając lampy idealnej, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na produkty z metalizowanymi korpusami czy elementami zrobionymi ze szkła.
Glamour to nie tylko blask i przepych, ale także elegancja i szyk. Dobrze jest wcześniej zaplanować aranżację, aby uniknąć poczucia przytłoczenia we wnętrzu. Ten styl poprawnie wprowadzony do pomieszczenia pomoże poczuć się niczym słynna gwiazda hollywood.