Stolik kawowy – okrągły czy prostokątny?

Stolik kawowy – okrągły czy prostokątny?

Stolik kawowy, jaki znajduje się w salonie, pełni jedną z ważniejszych funkcji w tym pomieszczeniu. Jego wybór powinien być jak najbardziej przemyślany. W trakcie podejmowania decyzji warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest dostosowanie odpowiedniego kształtu mebla do reszty wyposażenia oraz stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Obecnie do najczęściej wybieranych form stolików kawowych należą modele okrągłe i prostokątne. Sprawdź, który z nich sprawdzi się lepiej w Twoim salonie. 

Jaką funkcję pełni stolik kawowy?

Podstawową rolę, jaką odgrywa stolik kawowy w salonie, jest jego funkcja użytkowa. Mebel stanowi centralne miejsce pomieszczenia i jest punktem odniesienia całego wnętrza. Najczęściej umieszczany jest przy kanapie lub sofie, tak aby jak najbardziej ułatwić odpoczynek. Zazwyczaj odkłada się na nim wszystkie niezbędne elementy i akcesoria użytku codziennego. Mebel przydaje się również w trakcie przyjmowania gości, stanowiąc stojak na kawę, herbatę czy ciasto. Dodatkowo stolik kawowy może być wykorzystywany w trakcie pracy zdalnej lub do odrabiania zadań domowych. W tym przypadku warto wybrać nieco wyższy mebel tak, aby zapewnić jak największą ergonomię i wygodę użytkowania. Kwestią, o której wiele osób zapomina, jest fakt, iż wyposażenie tego rodzaju bardzo często pełni również funkcję dekoracyjną. Odpowiednio dobrany model potrafi nadać pomieszczeniu unikatowego charakteru, sprawiając, że całe wnętrze staje się unikatowe.

Stoliki kawowe mogą znaleźć się zarówno w salonie, jak i w pomieszczeniach mniej oczywistych, takich jak kuchnia, łazienka czy sypialnia. Bardzo często meble tego rodzaju można również znaleźć w przestrzeniach biurowych. W zależności od tego, do jakiego wnętrza są one ostatecznie wprowadzone, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, mających niemały wpływ na to, jak ostatecznie prezentować będzie się cała przestrzeń. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stolika kawowego?

W trakcie wyboru tak ważnego mebla, jakim jest stolik kawowy, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego funkcjonalność. Jest ona ważna, jednak w trakcie wyboru idzie w parze z designem wyposażenia. To jak prezentować się będzie dany element w przestrzeni, wpływa na całą aranżację. Dobrze jest wybrać stolik kawowy, którego wygląd będzie jak najbardziej dostosowany do wnętrza, w jakim się znajdzie. Istotnymi kwestiami są czynniki takie, jak kolor mebla, materiał, z jakiego jest on wykonany, rozmiar oraz kształt. Należy podkreślić, że niezależnie od trendów i rad, dobrze jest zdecydować się na taki model, jaki najbardziej przypada do gustu jego przyszłym właścicielom. 

  • Kolor – stolik kawowy powinien być dostosowany do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze, w którym się znajdzie. W zależności od charakteru panującego w pomieszczeniu można zdecydować się na modele uniwersalne w stonowanych kolorach takich jak czerń czy biel lub nieco bardziej urozmaicone wersje.
  • Materiał – to, jaką jakość będzie posiadał stolik kawowy, w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego będzie on wykonany. Dobrze jest wybierać wyłącznie sprawdzone surowce, które charakteryzują się trwałością i solidnością. Obecnie najbardziej docenianymi materiałami są drewno oraz metal. Niektórzy producenci decydują się na łączenie surowców. Zestawienie drewna i szkła to bardzo ciekawy pomysł, który wprowadza do wnętrza niebywałego wyglądu. 
  • Rozmiar – na prezencję stolika kawowego oraz wygodę jego użytkowania wpływa jego rozmiar. Warto dobrać go nie tylko do wielkości pomieszczenia, ale także reszty wyposażenia. Najlepiej, jeśli mebel będzie na 1/3 długości sofy, przy której się znajdzie. 
  • Kształt – niemały wpływ na to, czy stolik kawowy pasuje do wnętrza, ma kształt, w jakim jest on wykonany. Forma powinna być dostosowana do specyfiki pomieszczenia, a także ogólnego rozłożenia poszczególnych mebli. Obecnie do najmodniejszych modeli należą stolik kawowe okrągłe i prostokątne. Podejmując ostateczną decyzję, dobrze jest się zastanowić, która forma sprawdzi się lepiej w danym wnętrzu.

Kształt stolika kawowego – okrąg czy prostokąt?

Podejmując decyzję na temat tego, jaki stolik kawowy znajdzie się w danym pomieszczeniu, warto pamiętać o zasadzie ergonomii. Forma mebla powinna w jak najbardziej przystępny sposób umożliwiać poruszanie się po danej przestrzeni. Dobrze, jeśli model jest dopasowany do wyposażenia, przy jakim się znajduje. Najczęściej są to kanapa, fotel lub krzesło. Niemałe znaczenie mają także wymiary salonu czy innego wnętrza, do jakiego wprowadzany jest stolik kawowy. 

Okrągły stolik kawowy

Okrągłe stoliki kawowe to jedne z najczęściej wybieranych w ostatnich sezonach. Stanowią bardzo ciekawą formę, która przypadła do gustu nawet najbardziej wymagającym projektantom wnętrz. Modele najlepiej sprawdzają się w małych przestrzeniach. Dzięki zaokrąglonej formie nie przytłaczają aranżacji i dodają jej subtelności i wyrafinowania. Oryginalny kształt okręgu sprawdza się zarówno w bardziej tradycyjnych wnętrzach, jak i innowacyjnych sposobach urządzania wnętrz. Doskonale komponuje się z narożnikami.

Kwadratowy stolik kawowy 

Kwadratowy stolik kawowy jest odzwierciedleniem ponadczasowości. Kształt ten był modny w dawnych latach, jednak z biegiem czasu nie traci na wartości. Model doskonale komponuje się z każdego rodzaju wyposażeniem. Najlepiej zestawić go z sofami w układzie jednoliniowym, zapewniając we wnętrzu jak największą ergonomię. Doskonale sprawdza się we wnętrzach skandynawskich. Niektórzy projektanci decydują się na urozmaicenie klasycznych wersji kwadratowych stolików kawowych, dodając do nich szklane blaty lub umieszczając pod nimi dodatkowe półki. 

Niezależnie od tego, jaki kształt stolika kawowego się wybierze, należy zdecydować się na mebel wykonany z wysokiej jakości materiałów. W przypadku wyposażenia drewnianego dobrze jest upewnić się, że surowiec jest odpowiednio zabezpieczony. Zwiększa to trwałość mebla, chroniąc go przed różnego rodzaju zarysowaniami czy plamami, zapewniając jednocześnie długotrwałość jego użytkowania. 

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.