Rodzaje drewna – który gatunek wybrać?

Rodzaje drewna – który gatunek wybrać?

Jesteś w trakcie urządzania swojego mieszkania i szukasz mebli drewnianych, które urozmaicą Twoje wnętrze? Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę w trakcie podejmowania decyzji? Sprawdź, jakie rodzaje drewna są wykorzystywane do produkcji wyposażenia oraz czym się charakteryzują.

Meble drewniane – dlaczego warto?

Każdy, kto urządza swoje mieszkanie, chce, aby meble, jakie znajdą się w jego lokum, cechowały się wysoką funkcjonalnością oraz odznaczały się wyjątkowym i niebanalnym designem. Umeblowanie jest fundamentem każdego pomieszczenia, który zapewnia wysoką wygodę użytkowania, jak i stanowi element dekoracyjny wnętrza. W przypadku dobierania wyposażenia domowego należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest ono wykonane. Niezmiennie najczęściej wybieranym surowcem do tworzenia mebli jest drewno. Charakteryzuje się ono wyjątkową trwałością i wytrzymałością na różnego rodzaju zniszczenia. Drewniane wyposażenie wnosi do mieszkania sporo uroku i zapewnia mu niebywały, unikalny charakter. Jest to bardzo uniwersalny materiał, który doskonale łączy się z każdym stylem urządzania wnętrz. Drewniane meble stanowią podstawę wyposażenia we wnętrzach inspirowanych takimi stylami, jak:

 • rustykalny,
 • minimalistyczny,
 • skandynawski,
 • nowoczesny,
 • japandi.

Na rynku istnieje kilka rodzajów drewna, z których wykonuje się wyposażenie domowe, a jego ostateczny wygląd należy dostosować do ogólnego klimatu panującego we wnętrzu. Dużą zaletą drewnianych mebli jest możliwość ich odnawiania czy urozmaicania, co zapewnia posiadanie jednego elementu wyposażenia przez wiele długich lat.

Jaki gatunek drewna wybrać?

Wszystkie gatunki drewna posiadają zarówno swoje wady, jak i zalety. Istnieją jednak rodzaje surowca, które w przypadku przemysłu meblarskiego, sprawdzają się najlepiej. Do produkcji mebli najczęściej wykorzystuje się takie gatunki drewna, jak:

 • dąb,
 • olcha,
 • jesion,
 • orzech.

Dąb – faworyt do tworzenia drewnianych mebli

Dąb jest najczęściej wykorzystywanym rodzajem drewna do produkcji mebli. Charakteryzuje się wysoką odpornością na zniszczenia, a także solidnością i trwałością. Jego struktura sprawia, że podczas utrzymywania odpowiedniej pielęgnacji, wyposażenie służy na wiele lat. Meble dębowe posiadają kilka wersji wizualnych. Najczęściej ich kolor przyjmuje odcienie beżu, złota oraz szarego w połączeniu z brązem. Odpowiednie barwienie i zabezpieczenie w trakcie produkcji, pozwala na wydobycie słoi drewna dębowego, co zapewnia meblom wyjątkowego uroku.

Olcha – piękna barwa

Olcha to gatunek drewna, który cieszy się ogromnym uznaniem w przemyśle meblarskim. Charakteryzuje się wyjątkowym aspektem wizualnym, który przybiera piękną, subtelną pomarańczową barwę, wpadającą w delikatny róż. 

Jesion – idealna ozdoba każdego wnętrza

Jesion jest gatunkiem drewna, który najczęściej wykorzystywany jest do produkcji mebli takich, jak blaty kuchenne czy powierzchnie stołowe. Tego rodzaju wyposażenie jest niezwykle oryginalne i wprowadza do wnętrz wyjątkowy akcent dekoracyjny. Wyposażenie stworzone z jesionu jest bardzo uniwersalne i doskonale komponuje się z różnego rodzaju ozdobami. Świetnie sprawdza się w połączeniu z elementami metalowymi czy szkłem. 

Orzech – wysoka trwałość i piękny design

Orzech włoski wykorzystywany jest do produkcji mebli od wielu lat. Charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością oraz trwałością. Idealnie sprawdza się do mebli ozdobnych, których produkcja obejmuje stosowanie wielu detali i urozmaiceń. Meble wykonane z drewna, jakim jest orzech, posiadają różne kolory, w zależności od konkretnego pnia, z którego tworzone jest wyposażenie. Najczęściej jest to ciemny brąz z widocznymi w niektórych fragmentach przejaśnieniami. Ze względu na swoją cenę najczęściej używany jest jako fornir, a nie lite drewno. Stolik kawowy orzechowy czy inny mebel wykonany z tego rodzaju surowca to jednak wyjątkowa elegancja i ponadczasowość w jednym. 

Czym różnią się gatunki drewna?

Decydując się na drewniane meble, należy zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystanego surowca. Istnieje coraz więcej producentów, którzy tworzą wyposażenie z materiałów imitujących drewno, które nie są tak trwałe i odporne. Różnice, jakie są pomiędzy poszczególnymi rodzajami drewnianych mebli, są zazwyczaj widoczne w kwestiach takich, jak:

 • kolor,
 • faktura,
 • ułożenie słojów,
 • stopień twardości,
 • sprężystość. 

Niektóre gatunki drewna sprawdzają się doskonale do każdego rodzaju obróbki, inne natomiast, ze względu na swoją strukturę, wykorzystywane są przy produkcji pojedynczych elementów mebli. Ostateczny wybór konkretnego rodzaju mebla drewnianego warto dostosować do własnych preferencji, a także sposobu użytkowania danego elementu wyposażenia. Dobrze jednak wybierać znane gatunki, takie jak wymienione wcześniej olcha, jesion, orzech czy dąb. Sprawdzone rodzaje drewna gwarantują wysoką trwałość mebli oraz unikatowy design. 

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.