Meble ze starego drewna – czy warto?

Meble ze starego drewna – czy warto?

Urządzanie mieszkania to często długi proces, który wymaga nakładu odpowiedniej pracy, generuje niemało czasu i prowadzi do podejmowania wielu decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiednich mebli. Na rynku istnieje obecnie bardzo dużo modeli, a każdy z nich posiada nieco inne cechy. Niezmiennie dużą popularnością cieszą się meble ze starego drewna. Dowiedz się, czy warto w nie inwestować oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. 

Jak powstają meble ze starego drewna?

Aby stare drewno nadawało się do ponownego użytku, niezbędne jest jego odpowiednie potraktowanie. Nie każdy stolarz posiada odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, które pozwoliłyby mu na stworzenie pięknych, a zarazem trwałych mebli drewnianych. Ich wytworzenie wymaga nakładu czasu, pracy i cierpliwości. Cały proces powstawania mebli ze starego drewna można podzielić na kilka etapów. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim:

  • pozyskanie surowca – drewno najczęściej uzyskiwane jest ze starych siedlisk, stodół, spichlerzy i młynów; można również zdecydować się na przetworzenie innych mebli czy nawet takich elementów jak drewniane skrzynie,
  • ręczna rozbiórka drewna – odbywa się w sposób ostrożny tak, aby nie zniszczyć belek i desek,
  • wyczyszczenie drewna – czynność polega przede wszystkim na usunięciu gwoździ, a także dokładnym oczyszczeniu z kurzu i innych zabrudzeń; należy robić to wyjątkowo ostrożnie w celu zachowania koloru i naturalnej patyny surowca,
  • suszenie – doprowadzenie mokrych belek do stanu, który umożliwi wykorzystanie drewna w produkcji; takie działanie zabezpiecza również surowiec przed pojawieniem się szkodliwych korników,
  • tworzenie mebli – na bazie pozyskanego drewna tworzy się przeróżne meble, które następnie są odpowiednio zabezpieczane,
  • woskowanie – zaimpregnowanie mebla oraz zabezpieczenie go specjalnym olejem pozwala na zachowanie pięknego wyglądu przez wiele lat. 

Czy warto zdecydować się na zakup mebli ze starego drewna?

Wyjątkowy proces tworzenia mebli pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych wizualnie, a zarazem trwałych jakościowo mebli. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie tylko cenią sobie ładny design wyposażenia, ale które zwracają również uwagę na jego funkcje praktyczne. Stare drewno wykorzystane we wnętrzu jest bowiem gwarancją bardzo przytulnego wystroju, a zarazem wysokiej użytkowości.

Unikatowość

Meble ze starego drewna są wyjątkowo unikatowe. Ze względu na to, że powstają one w wyniku recyklingu surowca, każdy model charakteryzuje się wyjątkowością. Niepowtarzalność zapewnia również specyfika drewna. Nie istnieją bowiem dwa dokładnie takie same drzewa, o identycznym usłojeniu. Różnice bardzo często pojawiają się także w fakturze i barwie drewna, dzięki czemu każdy mebel jest niepowtarzalny. Decydując się na takie wyposażenie, można zyskać bardzo oryginalne wnętrze, które będzie zachwycało unikatowym designem. 

Uniwersalność

Meble, które zostały stworzone ze starego drewna, idealnie nadają się zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych. Znaczenie ma ich odpowiednia aranżacja. Surowiec jest na tyle uniwersalny, że świetnie komponuje się z klasycznymi dodatkami, jak i doskonale sprawdza się w połączeniu z innowacyjnymi, bardziej awangardowymi dekoracjami.

Ponadczasowość

Warto podkreślić, że meble ze starego drewna to również gwarancja ponadczasowości. Takie wyposażenie nie wychodzi z mody i niezależnie od trendów jest zawsze na czasie. Ze względu na swoją uniwersalność doskonale wpasowuje się w każdy klimat.

Wysoka odporność i wyjątkowa trwałość

W porównaniu do wyposażenia, którego produkcja bazuje na sklejkach lub innych materiałach, meble ze starego drewna są bardzo atrakcyjne wizualnie i wyjątkowo funkcjonalne. Ze względu na wyjątkowy proces produkcji, który bazuje na dokładności, modele te są bardzo trwałe. Długi czas tworzenia i niebywała precyzja zapewniają twardość i solidność surowca, a co za tym idzie, gwarantują niezwykłą wytrzymałość wyposażenia. Odpowiednio zaimpregnowane jest także wyjątkowo odporne na wilgoć. Dzięki temu meble są bardzo funkcjonalne i można się nimi cieszyć przez długi czas. 

Ciekawy design i sielski klimat

Meble ze starego drewna wprowadzają do wnętrza bardzo urokliwy klimat. Zazwyczaj posiadają one bardzo atrakcyjny design, który urozmaica całe wnętrze, sprawiając, że jest ono bardzo przytulne. Warto również zaznaczyć, że stare drewno posiada ciekawy zapach, który jest bardzo przyjemny i kojący dla zmysłów. Takie wyposażenie potrafi nadać bardzo klimatycznej aury we wnętrzu, sprawiając, że cała przestrzeń prezentuje się niezwykle wyjątkowo.

Ekologia i troska o środowisko

Upcykling to forma powtórnego przetwarzania niepotrzebnych rzeczy, dzięki której możliwe jest zadbanie o środowisko. Ze względu na to, że meble ze starego drewna są tworzone z odzyskanego, wcześniej wykorzystanego surowca, zmniejsza się konieczność ścinania nowych drzew. Nadawanie przedmiotom drugiego życia jest jedną z wielu zasad ekologicznego trybu życia. 

Meble ze starego drewna – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup mebli ze starego drewna, należy zwrócić uwagę na sposób ich wykonania. Wyposażenie powinno odznaczać się wyjątkową jakością. Bardzo ważnym aspektem jest rodzaj wykorzystanego drewna. Najczęściej stosowanymi odmianami są dąb i jawor. Decydując się na element wyposażenia stworzony przy użyciu starego surowca, warto również poświęcić czas na wybór ostatecznego koloru mebla. Ważne, aby był on dostosowany do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Najbezpieczniejszą opcją, która zapewnia uniwersalność mebla, jest wybór modelu z naturalnym blatem. Pozwala on także na zachowanie pięknego usłojenia surowca.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.