Mały salon – jak funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń?

Mały salon – jak funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń?

Salon to wizytówka domu lub mieszkania, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na sposób jego aranżacji. Nawet mały metraż sprytnie urządzony może zachwycić domowników i ich gości. O czym pamiętać dobierając stylistykę pomieszczenia i jakie modele mebli sprawdzą się wyjątkowo dobrze?

Mały salon – wiele funkcji zamknięte w jednej przestrzeni 

W mieszkaniach o małym metrażu salon często pełni kilka funkcji i łączy inne przestrzenie. Dobrym pomysłem może być w takich przypadkach aranżacja tego pomieszczenia np. z aneksem kuchennym. Niezależnie od wielkości wnętrza, warto podzielić je na strefy – jadalną, wypoczynkową, kuchenną czy biurową. Taki podział zdecydowanie ułatwi planowanie. Dobrze również przemyśleć, jakie elementy i funkcje wnętrza będą priorytetowe, a z których rezygnacja nie będzie taka trudna.

Kolory ścian w małym salonie

W niewielkich pomieszczeniach zdecydowanie lepiej sprawdzą się jasne kolory. Warto postawić na wszelkie odcienie pasteli, beże, złamaną biel czy delikatne zielenie. Ciemniejsze barwy mogą posłużyć jako akcenty, jednak położone na wszystkie ściany przytłoczą pomieszczenie.

Oświetlenie do małego salonu

Wybierając oświetlenie do salonu warto pamiętać o zasadach aranżacji małych wnętrz. Jasne przestrzenie zawsze będą wydawać się większe, a dobre oświetlenie sprawi, że pomieszczenie nabierze głębi. Nad stołem jadalnym sprawdzi się wisząca lekko dłuższa lampa, koniecznie z kloszem, aby nie kierować wokół zbyt ostrego światła. Na ścianach ciekawym wyborem mogą być kinkiety skierowane ku górze – promienie kładące się na suficie optycznie wydłużą pomieszczenie.

Meble do małego salonu

W przypadku ograniczonego metrażu warto przede wszystkim zwrócić uwagę na funkcjonalność mebli. Dobrym pomysłem może być zakup rozkładanej sofy z wbudowanym pojemnikiem na pościel – takie rozwiązanie nie tylko gwarantuje dodatkowe miejsce na przechowywanie, ale także może pełnić funkcję miejsca do spania dla gości. Stoliki kawowe z dodatkową półką pod blatem czy puste w środku pufy nie tylko dodadzą wnętrzu klimatu, ale także ułatwią sprzątanie i układanie.

Jak urządzić mały salon z aneksem kuchennym?

W przypadku salonu z aneksem dobrym pomysłem będzie ujednolicenie kolorów drewna szafek kuchennych i regałów czy stołu. Spójność stylistyki pomieszczenia sprawi, że nie będzie ono wyglądało na sztucznie ograniczone i podzielone. Część jadalna powinna znajdować się w pobliżu strefy kuchennej, natomiast wypoczynkowa w miarę możliwości dalej. W przypadku większego metrażu można oddzielić miejsce odpoczynku ustawiając za kanapą bardziej gabarytowy mebel np. komodę czy regał z książkami i dekoracjami.

Mały metraż wcale nie musi ograniczać – funkcjonalnie zaprojektowana przestrzeń może być równie komfortowa co jej większe odpowiedniki. Aranżując wnętrze warto przede wszystkim pamiętać o spójności stylistycznej i jasnych barwach. Stosując się do zasad i trików można zaprojektować salon marzeń nawet na kilku metrach kwadratowych.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.