Spis treści
Aranżacje w stylu boho charakteryzuje harmonijne połączenie natury i wygody. Te niezwykle ostatnio modne wnętrza są lekkie i przyjemne, a przebywanie w nich powinno przynosić spokój i wyciszenie. Podczas urządzania można popuścić wodzę fantazji – designerskie dodatki idealnie dopasują się do stonowanych, delikatnych materiałów czy mebli w stylu vintage. Jak wprowadzić ten styl do swojego mieszkania i o czym warto pamiętać?
Początki stylu boho – jaka jest jego historia, skąd się wziął?
Styl boho (z francuskiego la boheme, czyli cyganeria) ma swoje korzenie w paryskiej kulturze cygańskiej. Bohemą już w XIX wieku nazywano artystów, którzy niekoniecznie wpisywali się w ówcześnie obowiązujące normy i ramy. Swój wolny czas poświęcali oni na liczne spotkania towarzyskie w kawiarniach, slamy poetyckie, wernisaże i podróże. Styl wiele razy zmieniał i przekształcał się na przestrzeni lat. Obecnie można rozróżnić kilka rodzajów boho – od marokańskiego i ludowego do współcześnie najbardziej popularnego, scandi.
Kolorystyka boho – jakie barwy najlepiej się sprawdzą?
Boho to różnorodność, jednak w wypadku odmiany scandi nie należy mylić tego z przesadą i wyolbrzymieniem. We wnętrzach w tym stylu szczególnie dobrze sprawdzą się kolory ziemi i roślinności czy jasne stonowane barwy. Różne odcienie brązu, szarości, bieli i beżu wprowadzą przytulny harmonijny klimat do pomieszczenia. Dobrym pomysłem mogą być dodatki o bardziej odważnych tonach. W pozostałych odmianach boho warto zaryzykować – np. meble w krzykliwych kolorach nadadzą aranżacji ekstrawagancji i artystycznego wyrazu.
Styl boho, a materiały
Boho przywiązuje dużo uwagi do surowców, z których wykonane są meble. Warto postawić na drewno wysokiej jakości np. mahoń czy heban. Ważną rolę będą odgrywać także przedmioty wykonane z materiałów takich jak glina, wiklina czy bambus – takie lekkie konstrukcje zrównoważą ciężar masywnych mebli drewnianych. Perskie dywany i lniane pokrowce na poduszki dodadzą wnętrzu ciepła.
Wzory stylu boho
Boho bardzo mocno sięga do etniczności i ludowości – we wnętrzach nie może zabraknąć wzorów i ornamentów. Różnego rodzaju egzotyczne naszycia, bogato tkane dywany czy arabeski wprowadzą niezwykły klimat do pomieszczenia. W przypadku orientalnej odmiany stylu warto postawić na przedmioty nawiązujące do odmiennych kultur. Natomiast projektując aranżację ludową dobrym pomysłem może być wykorzystanie pamiątek rodzinnych i bliskich sercu wzorów np. łowickich.
Boho jest niezwykle nonszalancki i oryginalny. Aby urządzić wnętrze w tym stylu, wystarczy patrzeć poza schemat i dać się ponieść wodzy fantazji. Z początku nieoczywiste połączenia mogą stworzyć nieoczekiwany klimat aranżacji.