Jak urządzić salon w stylu retro?

Jak urządzić salon w stylu retro?

Chcesz urozmaicić swój salon o dodatki, które nadadzą wnętrzu ciekawego charakteru? Cenisz sobie niebanalne aranżacje pomieszczeń, które charakteryzują się unikatowością i ponadczasowością? Poznaj styl retro, który jest odzwierciedleniem wzornictwa z dawnych lat, wyrazistych kolorów i oryginalnego designu. 

Styl retro – powrót do przeszłości

Styl retro idealnie nadaje się dla osób, które cenią sobie design mieszkań jak z przeszłości. Sposób urządzania wnętrz w tym klimacie charakteryzuje się nawiązaniem do sposobu aranżowania przestrzeni z dawnych lat. Najważniejszą kwestią jest stylizowanie mebli i dekoracji na wyposażenie z jednej, określonej dekady. Styl retro coraz częściej gości w salonach i sypialniach, nadając im unikatowego i ciekawego charakteru. Warto podkreślić, że nawiązanie do dawnych sposobów kreowania wnętrz nie powoduje, że przestrzeń jest przestarzała. Wręcz przeciwnie, inspiracja poprzednimi dekadami w połączeniu z elementami modernizmu pozwala na uzyskanie bardzo unikatowych, nowoczesnych aranżacji. 

Jaka jest różnica pomiędzy stylem retro i vintage?

Styl retro bardzo często mylony jest ze sposobem urządzania wnętrz w klimacie vintage. Mimo że oba rodzaje aranżowania przestrzeni nawiązują do dawnych lat, posiadają one kilka różnic. Styl vintage bardzo często wykorzystuje meble, które posiadają ślady użytkowania związane z upływem czasu. Zazwyczaj są to różnego rodzaju zadrapania, subtelne plamy rdzy czy lekkie rysy. Wszystko to sprawia, że meble vintage wprowadzają do pomieszczeń uroczego, nastrojowego klimatu. Głównym wyposażeniem takich pomieszczeń są starocie zakupione na tzw. pchlich targach oraz antyki. Tego rodzaju elementów ciężko doszukać się w stylu retro, który pomimo nawiązania do dawnych lat, czerpie z nich jedynie inspirację. Większe znaczenie ma próba odwzorowania w modernistyczny sposób tego, co kiedyś było modne i pożądane we wnętrzach. W stylu tym należy pamiętać, że pomimo nawiązywania do poprzednich epok, niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniego umiaru.

Salon w stylu retro – jakich mebli nie może zabraknąć?

W każdym salonie najważniejszą rolę odgrywa odpowiednie wyposażenie. Nadaje ono odpowiedniego klimatu oraz sprawia, że wnętrze staje się funkcjonalne. W przypadku urządzania tak ważnego pomieszczenia w stylu retro należy dobrze zastanowić się, na jaki rodzaj mebli warto zwrócić uwagę. Dobrze, jeśli odznaczają się one oryginalnością i ponadczasowością. Muszą jednak również nawiązywać do sposobu projektowania wyposażenia z dawnych lat. Niemałą rolę odgrywają detale takie jak uchwyty, rączki czy kształt mebli. W salonie retro nie może zabraknąć dużej, wygodnej sofy w intensywnym kolorze lub fotela z wysokim zagłówkiem. Świetnym dopełnieniem aranżacji będzie stolik kawowy w kształcie kwadratu lub prostokąta. Dobrze, jeśli posiada on ciekawy design. Może to być urozmaicenie w formie blatu lub nieoczywistej formie mebla. Chcąc wprowadzić do wnętrza szafę, dobrze jest wybrać prostą formę. Idealnie sprawdzi się otwarta półka metalowa, która stanowi odzwierciedlenie nowoczesności. Zestawiona z inspirowanymi dawnymi czasami meblami stworzy wyjątkową aranżację retro. Podkreśla się, że we wnętrzach w tym stylu najczęściej wykorzystywanym surowcem jest drewno. Warto również zaznaczyć, że charakterystycznym elementem wyposażenia w tym klimacie są niezaostrzone, lekko opływowe kształty. 

Oświetlenie w salonie retro – na co się zdecydować?

W salonie typu retro dużą rolę odgrywa nie tylko sposób umeblowania przestrzeni. Niemałe znaczenie ma także odpowiednio zaaranżowane oświetlenie. Gra świateł ma nie tylko zapewniać dużą funkcjonalność wnętrza. Poza użytkowością lampy wprowadzane są do wnętrza w celu dekoracyjnym. Wybierając oświetlenie do salonu urządzonym w klimacie retro, można pokusić się o różnego rodzaju formy i intensywne, unikatowe kolory. Idealnie sprawdzą się klasyczne klosze, jak i oryginalne lampy podłogowe inspirowane industrializmem. Można również wybrać zwariowane modele. Przykładem jest stojąca lampa z kilkoma kloszami w różnych kolorowych odcieniach. 

Jak udekorować salon inspirowany retro? 

Aby uzupełnić całą aranżację salonu retro, należy wykończyć ją odpowiednio dobranymi dekoracjami. Ozdobne elementy w tego rodzaju wnętrzach pełnią równie ważną rolę co meble i oświetlenie. Wykorzystanie odpowiednich dodatków pozwala na wprowadzenie do przestrzeni ciekawego charakteru, zapewniającego możliwie najlepszy efekt. Bardzo często we wnętrzach retro można zauważyć ozdoby ścienne. Idealnym dodatkiem do salonu będzie wiszący zegar w nietypowym kształcie. Elementem obowiązkowym są plakaty z kolorowymi grafikami. Do wnętrza warto również wprowadzić duży dywan oraz zasłony. Na stoliku kawowym dobrze jest umieścić elegancką świeczkę lub kadzidełko. Doskonałym uzupełnieniem całej aranżacji będzie także wprowadzenie do pomieszczenia zielonych roślin. Świetnie sprawdzają się duże gatunki, które nadają przestrzeni jeszcze więcej przytulności i uroku. 

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.