Jak urządzić salon w stylu industrialnym?

Jak urządzić salon w stylu industrialnym?

Surowy ton, chłodne odcienie, przestronne metraże i niezwykle oryginalne dodatki – tak prezentuje się styl industrialny. Ten sposób urządzania wnętrz pozostaje modny, niezależnie od upływu lat. Jakimi zasadami się kieruje oraz czego wymaga od projektanta wnętrz? Dowiedz się, jak urządzić salon w stylu industrialnym. 

Styl industrialny – dobrze przemyślana aranżacja

Styl industrialny przeznaczony jest dla miłośników surowych i przestronnych mieszkań, w których możliwe jest jednocześnie wprowadzenie wyjątkowo nastrojowego klimatu. Zrodził się z potrzeby zagospodarowania opuszczonych fabryk około lat 50 XX wieku. Obecnie jest nie tylko symbolem dużych przestrzeni, ale także idealnego wyważenia poszczególnych elementów wyposażenia. Bardzo często jest wybierany do aranżowania salonów, w których cechy, takie jak przestronność, przemyślane dekoracje oraz ekskluzywność są bardzo mile widziane. Styl industrialny czerpie również inspirację z wysokich nowojorskich strychów, które łączą ze sobą elementy pozornie do siebie niepasujące. Cegła, metalowe dodatki, niezakryte kable oraz surowe drewno to mieszanka idealna do uzyskania atrakcyjnego wnętrza w charakterze industrial. Nie należy jednak mylić go z klimatem loftowym, który jest nieco bardziej ciepły i barwny.

Jak urządzić salon industrialny?

Zadbaj o dużą przestrzeń

Jedną z cech rozpoznawczych wnętrz industrialnych jest brak dzielenia przestrzeni ścianami. Salon powinien tworzyć otwartą strefę, służącą zarówno do odpoczynku, przyjmowania gości, jak i pracy. W celu uzyskania jak najbardziej przestronnego wnętrza, dobrze jest połączyć pokój dzienny z kuchnią. To pozwoli na jeszcze większe otwarcie pomieszczenia. 

Wykorzystaj stonowane barwy i naturalne surowce

Styl industrialny to rezygnacja z chaotycznych, rzucających się w oczy kolorów. W salonach czerpiących inspirację z opuszczonych fabryk znacznie lepiej jest postawić na naturalne odcienie szarości, brązów czy bieli. Warto również pokusić się o pozostawienie ścian w stanie surowym. W takim wnętrzu nie może bowiem zabraknąć ceglanej ściany czy betonowej lub drewnianej podłogi.

Nie bój się nietypowego wyposażenia

Wyposażenie w salonie jest niezwykle ważne. To ono służy przede wszystkim do wygodnego przebywania w pomieszczeniu, pełniąc jednocześnie najważniejszą formę dekoracji. W stylu industrialnym liczą się elementy metalowe i drewniane. To na nich warto się skupić, wybierając do salonu odpowiednie meble. Ważną czynnością jest wybór stolika kawowego. Idealną opcją jest wykorzystanie modelu z metalowym stelażem i szklanym blatem. Świetnym dodatkiem jest również ten model wyposażenia w nieco bardziej wyszukanej wersji. Na przykład taki, którego dwa stelaże podtrzymujące blat zostały przekształcone na kółka. Należy jednak pamiętać, iż przypadku bardziej ozdobnego mebla całą aranżację należy stonować, decydując się na przykład na mniej rzucającą się w oczy kanapę. Projekt świetnie dopełni drewniana komoda lub metalowa szafka z półkami. 

Oświetlenie

Surowy beton i naturalne odcienie drewna powinny być odpowiednio oświetlone. We wnętrzach przestronnych bardzo ciężko jest uzyskać przytulny klimat, który jest potrzebny w salonie. Dzięki odpowiednio dobranym oświetleniu możliwe jest stworzenie nastrojowego klimatu, umożliwiającego idealny wypoczynek po ciężkim dniu. Decydując się na lampę industrialną, najlepiej wybrać taką, która charakteryzuje się podobną kolorystyką co wykorzystane meble. Można zdecydować się na metalowy lub miedziany model, który podkreśli surowość aranżacji. Jednocześnie warto dobrać do niej żarówkę o ciepłym świetle. Bardzo często w salonach industrialnych można spotkać się z lampami, w których żarówka nie jest całkowicie przykryta. To pozwala na oddanie charakteru niczym z dawnych, nowojorskich fabryk. 

Ocieplające dodatki 

Salon industrialny pomimo swojej surowości, powinien zachęcać do relaksu. Chłodna aranżacja, która łączy naturalne surowce oraz dość stonowane formy wyposażenia domagają się kilku elementów nadających we wnętrzu odpowiedniego klimatu. Taką rolę pełnią przede wszystkim dekoracje. W salonie warto zadbać między innymi o:

  • metalowe ozdoby,
  • długie zasłony,
  • duży dywan,
  • poduszki,
  • klimatyczne obrazy,
  • lustro dekoracyjne.

Te pojedyncze ozdoby zestawione w całość umożliwiają dopełnienie aranżacji industrialnej. Należy pamiętać o tym, aby ustawienie wszystkich dekoracji było dobrze przemyślane. Tworząc taką przestrzeń, najlepiej kierować się zasadą mniej znaczy więcej. Jednak niezależnie od tego, dobrze jest zadbać przede wszystkim o swój komfort. Salon powinien bowiem trafiać w gust domowników, niezależnie od tego, w jaki sposób jest urządzony.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.