Czym charakteryzuje się styl loftowy wnętrz?

Czym charakteryzuje się styl loftowy wnętrz?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na urządzanie wnętrz jest obecnie styl loftowy. Poznaj jego cechy charakterystyczne i dowiedz się, w jaki sposób najlepiej wprowadzić go do swojego domu.

Styl loftowy – surowy i minimalistyczny charakter

Kryzys Stanów Zjednoczonych w latach 60. XX wieku doprowadził do osiedlania się nowojorczyków w opuszczonych fabrykach, magazynach i halach produkcyjnych. Wnętrza te charakteryzowały się przede wszystkim:

  • dużymi oknami,
  • brakiem zasłon,
  • otwartymi przestrzeniami,
  • nieszablonowymi rozwiązaniami architektonicznymi,
  • minimalistycznymi meblami,
  • surowym klimatem.

Bardzo często styl loftowy mylony jest z industrialnym. Loftowe aranżacje są jednak nieco bardziej przytulne i nie charakteryzują się tak dużą surowością. Wraz z upływem czasu wnętrza typu loft stały się inspiracją dla wielu projektantów. Cechy, które były typowe dla poprzemysłowych przestrzeni, zaczęły być wyznacznikiem stylu i nieszablonowości. Styl loftowy, który odznacza się minimalizmem i przestronnością do dziś cieszy się ogromną popularnością. Surowość przełamywana jest jednak wprowadzaniem dodatkowych elementów, dzięki którym wnętrze zyskuje bardziej domowego charakteru. Ten sposób urządzania wnętrz pozwala na dużą swobodę, indywidualizm oraz nieszablonowe rozwiązania, które zapewniają wyjątkowy klimat pomieszczeń. 

Loftowe wnętrze – jak je rozpoznać?

Design loftowy jest zazwyczaj prosty i mało skomplikowany, jednak pozwala na uzyskanie wyjątkowo klimatycznych aranżacji. Ze względu na to, iż loftowe wnętrza można spotkać obecnie zarówno w mieszkaniach, jak i lokalach użytkowych, istnieje obecnie kilka odmian urządzania pomieszczeń w tym klimacie. Niektóre z nich są bardziej przytulne, inne charakteryzują się większą surowością. Istnieją jednak cechy charakterystyczne stylu loft, o które warto się zatroszczyć w trakcie urządzania loftowej przestrzeni, niezależnie od tego, jakie będzie jej wykończenie.

Mieszkanie w stylu loft – na jakie kolory postawić?

Kolory,  jakie będą użyte w mieszkaniu lub lokalu loftowym, powinny powodować optyczne powiększenie całej przestrzeni. Najlepiej postawić na naturalne odcienie, które sprawiają, że wnętrza stają się bardziej jasne. Najczęściej projektanci wnętrz loftowych decydują się na takie kolory, jak:

  • biel,
  • szarość,
  • chłodny beż.

Warto podkreślić, że bardzo często w pomieszczeniach w stylu loft można znaleźć ściany, które imitują surowce naturalne. Jest to zazwyczaj beton lub cegła. Takie wykończenie pozwala uzyskać jeszcze lepszy klimat loftowego stylu. Aby pomieszczenie nie było industrialne, ale loftowe, warto wprowadzić do niego jeden dodatkowy kolor, wyróżniający się na tle pozostałych. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego odcienie pastelowe, które świetnie ocieplają całą aranżację. 

Meble w stylu loft – jakie sprawdzą się najlepiej? 

We wnętrzu w stylu loft nie może zabraknąć elementów metalowych. Najczęściej są one wprowadzane do pomieszczeń w postaci mebli. Zaznacza się, że te odgrywają zarówno rolę funkcjonalną, jak i stanowią jedną z głównych ozdób całej przestrzeni. Bardzo często wybiera się wyposażenie, które wizualnie przypomina warsztatowe konstrukcje. Cechuje się ono brakiem zbędnych dodatków i zdobień. Proste wzornictwo, metalowe elementy w połączeniu z innym surowcem, np. ze szkłem czy drewnem często stanowią najlepszy wybór do tego rodzaju wnętrz. W salonie loftowym lub lokalu użytkowym, w którym urządzona jest miejska kawiarnia, nie może zabraknąć stylowego stolika kawowego. Najczęściej wybiera się surowe, ciemne drewno, które dodaje uroku całemu wnętrzu. Dobrze jest również postawić na sofę w stonowanym kolorze oraz prostą szafkę lub półkę wykonaną z metalowych części. Zadbanie o funkcjonalne, a zarazem atrakcyjne wizualnie meble, sprawia, że cała przestrzeń loftowa jest urokliwa i zachęca do przebywania w niej.

Jak udekorować loftowe wnętrze?

Mimo tego, iż wnętrza loftowe charakteryzują się minimalizmem, to nie może zabraknąć w nich odpowiednich dodatków. Prawidłowo dobrane ozdoby potrafią nadać surowego klimatu, przywołując na myśl poprzemysłowe wnętrza. W pomieszczeniu zaaranżowanym w stylu loft obowiązkiem są żarówki typu LED. Dobrze, jeśli zawisną one na specjalnych drutach metalowych lub sznurkach. Nie należy ich również przykrywać ozdobnym kloszem. Proste i surowe oświetlenie zapewnia lekkość i podkreśla minimalizm całego wnętrza. W pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu loftowym warto także umieścić elementy ozdobne, które kojarzą się z latami 60. XX wieku. Może to być stylowy dywan ze wzorem geometrycznym, gramofon lub czarno-biała grafika nawiązująca do tamtych czasów. Takie dekoracje można znaleźć w miejscach zwanych pchlim targiem. Bardzo często industrialną surowość we wnętrzach loftowych przełamuje się kolorowymi grafikami. Dobrze jest również wprowadzić do pomieszczenia materiały takie, jak miękkie poduszki czy koce.  

Wprowadzenie do wnętrz stylowych dekoracji, doskonale pasujących do ledowych żarówek, drewniano-metalowych mebli oraz surowych ścian w postaci cegły lub betonu idealnie oddaje charakter loftowy i zapewnia wyjątkowo klimatyczną przestrzeń. Nie należy zapomnieć o tym, aby cała przestrzeń była dobrze oświetlona, dlatego lepiej zrezygnować z grubych firan czy zasłon na rzecz delikatnych pastelowych firan.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.