Stoliki z naturalnego drewna, konserwacja i czyszczenie.

Stoliki z naturalnego drewna, konserwacja i czyszczenie. | Sinesti

Drewniane stoliki kawowe to piękne, designerskie meble, które odpowiednio zadbane zachwycają swoim wyglądem. Dobrze jest wiedzieć jak należycie postępować z produktami drewnianymi w swoim domu, żeby wszystkie rzeczy, nie tylko stoliki zachowały swój urok i wartość na długie lata.

Co może zaszkodzić drewnianym meblom?

  • Woda – to największy wróg drewna, należy ograniczyć kontakt wody z meblem do minimum. Gdy coś się rozleje, unikamy rozcierania cieczy na powierzchni. Od razu plamę trzeba wytrzeć suchą ściereczką tekstylną lub ręcznikiem papierowym. Każdy stolik zabezpieczony jest odpowiednim preparatem, który chroni go przed wszelkiego rodzaju płynami, ale po dłuższym czasie płyn może jednak wniknąć w materiał uszkadzając go. Ważne by wycierać stolik zawsze zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna.
  • Tusz – zanieczyszczenia z atramentu mogą powodować odbarwienia, których praktycznie nie da się usunąć. Dlatego też należy szczególnie uważać by nie dopuścić do zabarwienia, a już na pewno do długotrwałego kontaktu tuszu z meblem.
  • Tłuszcz – nawet jedna kropla oleju czy smaru może spowodować trwałe, nieestetyczne zabrudzenia. W przypadku polakierowanych mebli nie ma problemu, gdyż warstwa ochronna z pewnością poradzi sobie z dużą ilością tłuszczu. W przypadku mebli z drewna surowego, szczotkowanego sprawdzi się płyn do mycia naczyń, mydło do rąk lub też pianka do golenia. Pianka zawiera w sobie mydliny, które usuwają tłuszcz, a dodatkowo jej konsystencja pozwala na łatwe zaaplikowanie w konkretne, zabrudzone miejsce. Zostawiamy na godzinę, a później po prostu zbieramy suchą ściereczką. Pianka powinna poradzić sobie nawet z głębokimi plamami tłuszczu. W przypadku tłuszczu technicznego, trudniejszego do usunięcia, możemy wypróbować benzynę ekstrakcyjną. Jeśli to nie pomoże, zastosujmy stary babciny sposób z żelazkiem i prasowaniem plamy. Kładziemy na zabrudzone miejsce np. bawełniany ręcznik i zaprasowujemy żelazkiem. Duża temperatura powinna rozpuścić tłuszcz, a ręcznik powinien go wchłonąć. Ale uwaga jest to sposób tylko i wyłącznie na stare plamy, w przypadku nowych, może zadziałać odwrotnie – plama się utrwali i nie będzie się dała już usunąć.
  • Wysoka temperatura – wystawienie mebli drewnianych na zbyt wysoką temperaturę lub działanie promieni słonecznych może powodować ich odbarwienie, blaknięcie lub pękanie. Drewno to materiał długowieczny ale tylko wtedy gdy jest odpowiednio użytkowany. Dbajmy o niego między innymi też uważając, by nie stawiać bezpośrednio na stoliku gorących naczyń, kubków, filiżanek. Zwróćmy też uwagę na elektronikę emitującą ciepło – telewizor, radio, laptop czy lampę. Używajmy podkładek, najlepiej tych podbitych filcem. Stolik odpłaci nam się pięknym wyglądem.
  • Silne środki chemiczne – mogą uszkodzić powłokę zabezpieczającą drewno. Do pielęgnacji i czyszczenia mebli nie wolno stosować niczego, co może wejść w reakcję z lakierem czy też preparatów żrących, syntetycznych, odkamieniających czy na bazie alkoholu. Gdy nie ma pewności co do środka czyszczącego, można sprawdzić jego działanie w niewidocznym miejscu mebla lub lepiej z niego zrezygnować. Najlepiej do pielęgnacji stolików stosować miękkie akcesoria i nieinwazyjne środki czyszczące.
  • Intensywne czyszczenie – długotrwale pocierając stolik w jednym miejscu możemy doprowadzić do uszkodzenia powłoki zabezpieczającej. Zbyt silne tarcie spowoduje wypolerowanie kawałka stołu i nadanie mu niechcianego połysku. Należy zwrócić na to szczególną uwagę zwłaszcza przy drewnie surowym i szczotkowanym oraz na powierzchniach matowych lub półmatowych. Aby zadbać o taki stół drewniany wystarczy tylko wilgotna ściereczka i ręcznik papierowy. Wilgotną ale nie mokrą ściereczką przecieramy lekko cały stolik i wycieramy do sucha papierem. I to właściwie tyle, do miejsc silniej zabrudzonych możemy użyć płynu do mycia naczyń. Nie używajmy też ostrych gąbek czy środków ścierających by nie zniszczyć stolika i go niepotrzebnie nie porysować.
  • Uszkodzenia mechaniczne – wszelkiego rodzaju wgniecenia, zadrapania, otarcia i rysy nie dodają uroku naszym meblom, które użytkowane na co dzień niestety są na takie uszkodzenia narażone. Warto takie ubytki na bieżąco regenerować, by drewniane stoły służyły dłużej i dłużej cieszyły oko. Do tego posłużyć może masa szpachlowa, którą można kupić w każdym markecie budowlanym. Należy zaopatrzyć się też w papier ścierny, by lekko zmatowić miejsce uszkodzone i okolice wokół tego miejsca. Papier ścierny nie może być zbyt gruby i silny, najlepiej by to był papier o granulacji P120. Masą szpachlową w odpowiednim kolorze pokrywamy ubytek w drewnie robiąc lekką górkę, którą później gładko obrobimy. Po wyschnięciu, szlifujemy użytym wcześniej papierem ściernym, aż uzyskamy gładką, równą powierzchnię. Następnie pokrywamy całość warstwą lakieru i tu trzeba pamiętać by wybrać lakier o takim samym stopniu połysku jak na reszcie stołu. Sprawdzi się tu lakier w spray'u lub nakładany pędzlem. Efektem tych zabiegów regeneracyjnych będzie piękny, gotowy do użycia mebel oraz pozostająca z nami na długo satysfakcja, z powodu własnoręcznie przeprowadzonych skutecznych napraw.
  |  

Więcej postów

0 komentarze

Napisz komentarz

Wszystkie komentarze w blogu są sprawdzane przed publikacją