Wnętrze w stylu skandynawskim – jak je zaaranżować?

Wnętrze w stylu skandynawskim – jak je zaaranżować?

Jednym z najmodniejszych i najczęściej wybieranych sposobów na aranżację wnętrz jest styl skandynawski. Charakteryzuje go połączenie urzekającej prostoty oraz niebanalnego designu. Jest on również odzwierciedleniem funkcjonalnych rozwiązań. Dowiedz się więcej na temat stylu skandynawskiego i sprawdź, w jaki sposób wprowadzić go do swojego mieszkania. 

styl skandynawski

Styl skandynawski – co to takiego?

Styl skandynawski wywodzi się z drugiej połowy XX wieku. Inspiracją do jego powstania był sposób urządzania wnętrz w Danii, Szwecji, Finlandii i Norwegii. Minimalistyczny i subtelny styl kładzie jednocześnie nacisk na użytkowość wykorzystywanych przedmiotów. Pomimo tego, że aranżacje skandynawskie wywodzą się z terenów kojarzonych z chłodem i zimnem, styl ten jest bardzo przytulny i urokliwy. Wyróżnić można tradycyjne nurty scandi, jak i nieco bardziej nowoczesne i modernistyczne. Ostateczną wersję warto dostosować do swoich preferencji i gustu. 

 

Czym się wyróżnia styl skandynawski?

Ze względu na pochodzenie stylu skandynawskiego jego motywem przewodnim jest przede wszystkim przestronność oraz dostęp do naturalnego światła. Jest to niezwykle ważne w krajach skandynawskich, gdzie dostęp do słońca jest dość ograniczony. Cechami dominującymi w tego rodzaju wnętrzach jest maksymalne wykorzystanie oświetlenia dziennego oraz obecność naturalnych elementów takich, jak drewno czy surowce mineralne.

 

Kolorystyka charakterystyczna dla stylu skandynawskiego

Skandynawskie mieszkanie można rozpoznać przede wszystkim po odpowiednio zastosowanej kolorystyce. Sposób dobierania barw do pomieszczeń jest determinowany warunkami pogodowymi, panującymi w północnej Europie. Ze względu na niewielki dostęp do dziennego światła, ściany maluje się zazwyczaj na biało, co sprawia, że wnętrze staje się jasne i przestronne. Stonowana biel i neutralne odcienie beżu czy szarości, dodają wnętrzom unikatowego wyglądu. Podstawowa paleta może być wzbogacona o dodatkowe barwy takie, jak pastele czy kolory ziemi.

Kolory stylu skandynawskiego

 Styl skandynawski –   dominacja litego drewna

 W stylu skandynawskim jedną z najważniejszych kwestii jest wykorzystanie odpowiedniego     materiału, jakim jest lite drewno. Naturalny surowiec zapewnia we wnętrzu charakterystyczny   akcent, typowy dla mieszkań skandynawskich.

 Ważne, aby elementy drewniane posiadały naturalne wzory sęków i słoi. Drewno   może występować w różnej postaci. Najczęściej stosuje się je do tworzenia paneli podłogowych   oraz mebli. Bardzo często we wnętrzach wzorowanych stylem skandynawskim wprowadza się   również naturalne tekstylia i materiały, które doskonale uzupełniają drewniane elementy. Do   najpopularniejszych zalicza się:

 

  • skórę,
  • wełnę,
  • bawełnę,
  • wiklinę,
  • rattan.

Skandynawskie meble – o co warto zadbać?

Tak, jak podkreślono wcześniej, we wnętrzach skandynawskich nie może zabraknąć motywów drewnianych. Najczęściej występują one w postaci wyposażenia. Meble skandynawskie charakteryzują się prostotą i minimalizmem. Ważne, aby były one również funkcjonalne i ergonomiczne. Podstawą, o której warto pamiętać w trakcie wybierania wyposażenia, jest wygoda. We wnętrzu skandynawskim nie może zabraknąć pojemnej szafy, a także drewnianego stolika kawowego. Najlepiej sprawdzają się proste formy typu kwadrat czy prostokąt. W przypadku stolików kawowych coraz częściej wykorzystuje się również mniej oczywiste kształty. Do wnętrz skandynawskich idealnie nadają się modele okrągłe i owalne. Ważne, aby mebel był dostosowany do całego wnętrza. W pomieszczeniach inspirowanych północną Europą dominuje jasne drewno, łączone z białymi dodatkami. Wybierając meble do takiego mieszkania dobrze postawić nie tylko na stolik kawowy i szafę, ale także tapicerowaną kanapę i fotel, które świetnie urozmaicają wnętrze i sprawiają, że użytkowanie przestrzeni staje się wygodne. 

 

Oświetlenie wnętrz skandynawskich

Oświetlenie w mieszkaniu skandynawskim odgrywa bardzo ważną rolę. Ze względu na to, że w północnej Europie nie ma zbyt dużo światła, lampy stanowią jedną z podstawowych form dekoracji, która poza funkcją ozdobną, jest również wyjątkowo użyteczna. Świetnie sprawdzają się duże modele, które pozwalają na oświetlenie całej przestrzeni. Warto zdecydować się zarówno na lampę wiszącą, jak i stojącą. Takie urozmaicenie pozwala na jak najlepsze rozświetlenie wnętrza, a co za tym idzie, stworzenie z niego jak najbardziej przytulnej i ciepłej przestrzeni. 

 

Jakie dodatki są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego? 

Mieszkania skandynawskie są dość minimalistyczne i subtelne. Dobierając do nich dodatki, należy postawić na naturalne elementy. We wnętrzu scandi nie może zabraknąć między innymi:

  • wełnianego koca,
  • lnianej poduszki,
  • miękkiej pufy,
  • plecionego dywanu.

Dodatki stylu skandynawskiego

 Bardzo atrakcyjną wizualnie, a  zarazem wysoce funkcjonalną ozdobą  jest kominek   wykonany z białych cegieł lub kamieni. Sprawia on, że wnętrze zyskuje na unikatowości, a   jednocześnie pozwala dobrze ocieplić pomieszczenie. Bardzo ważną rolę w przestrzeniach   skandynawskich  odgrywają rośliny domowe. Najlepiej  posadzić je ceramicznych donicach bądź   ustawić w wiklinowych koszach. Świetnie sprawdzają się także białe makramy, które służą do   zawieszania roślin pod sufitem.

 Tak przyozdobione wnętrze, odpowiednio dobrane oświetlenie oraz meble wykonane z naturalnego   drewna zapewnią niepowtarzalny urok mieszkania i podkreślą jego skandynawski charakter.
  |  

Więcej postów

0 komentarze

Napisz komentarz

Wszystkie komentarze w blogu są sprawdzane przed publikacją