Jak prawidłowo pielęgnować meble?

Jak prawidłowo pielęgnować meble?

Jak prawidłowo pielęgnować meble?

Dbanie o nowo zakupione meble jest bardzo ważne, jeśli chcemy zachować ich pierwotny wygląd przez długi czas. Stoliki kawowe i konsole, mimo swoich doskonałych właściwości i wysokiej jakości materiałów, muszą być odpowiednio traktowane. Jak więc pielęgnować nasze meble, by wyglądały idealnie i byśmy mogli się nimi cieszyć jak najdłużej?

Kluczem do długoletniej trwałości wybranego stolika lub konsoli, jest dobór odpowiednich środków czyszczących do rodzaju materiału, z którego mebel został wykonany. Przedstawimy tu podział mebli ze względu na użyty do ich produkcji surowiec. Podpowiemy też, jak je w najlepszy sposób pielęgnować.

MEBLE SZKLANE - są wytrzymałe, ale przede wszystkim pełnią funkcję dekoracyjną. Szkło jest bardzo proste w utrzymaniu czystości, a regularne dbanie o nie gwarantuje długi i ładny wygląd. Nagromadzony kurz na blacie, najlepiej zetrzeć wilgotną ściereczką lub ręcznikiem papierowym, niepozostawiającym włókien. Uporczywe plamy z rozlanych napojów lub resztek jedzenia, należy zmyć delikatną, miękką ściereczką wypłukaną w ciepłej wodzie, z minimalnym dodatkiem zwykłego płynu do naczyń. Bardzo ważne jest unikanie szorowania ostrymi gąbkami, ponieważ może dojść do uszkodzenia lub porysowania szkła, które nie będzie wówczas prezentowało się elegancko. W żadnym przypadku nie należy również czyścić mebli szklanych środkami chemicznymi i ściernymi, które zawierają aceton lub benzynę. Może to doprowadzić do zmatowienia i uszkodzenia powierzchni.

Konsola glamour szklana - Saliba Silver

Konsola glamour szklana

MEBLE METALOWE – należy regularnie czyścić, najlepiej wzdłuż szlifów widocznych na powierzchni. Brud i osady pozostawione na meblach, mogą niestety powodować jego przebarwienia i korozję. Aby stoliki i konsole wykonane z metalu zachowały pierwotny wygląd i blask, warto też co jakiś czas przecierać je wilgotną ściereczką z dodatkiem łagodnego, dedykowanego detergentu, pamiętając także, aby zaraz po tym wytrzeć je do sucha. W razie błyszczących powierzchni warto je także wypolerować. Do czyszczenia mebli ze stali nierdzewnych nie używamy ostrych gąbek lub szczotek, mogących zarysować powierzchnię. Nie stosujemy również proszków i mleczek ścierających, środków do srebra, wybielaczy oraz jakichkolwiek innych preparatów zawierających chlor.

Komplet 2 stolików kawowych metalowych - Alya

Komplet 2 stolików kawowychMEBLE MARMUROWE – warto zaimpregnować, gdyż brud i tłuste plamy mają tendencję do wnikania w pory marmurowego blatu, który nie był wcześniej poddany jakiejkolwiek konserwacji. Zabrudzenia takie powodują zaciemnienie powierzchni kamienia i jego nieestetyczny wygląd. Dlatego ważne jest aby przy zakupie stolika czy konsoli z marmuru dowiedzieć się, czy został on zaimpregnowany. Do impregnacji marmury należy wybrać dedykowany do tego preparat dostępny w sprzedaży. Impregnat wzmocni kolor marmuru i wydobędzie jego naturalną barwę, a jednocześnie zakonserwuje cały blat. Powierzchnie marmurowe należy myć ciepłą wodą, a po wyschnięciu przetrzeć suchą szmatką z miękkiego materiału, która nie porysuje powierzchni, a także doskonale zbierze nadmiar wody z powierzchni kamienia. Do wycierania większych powierzchni poleca się używanie skórzanej irchy, która łatwiej usuwa smugi. Usuwanie jakichkolwiek plam warto zacząć od zwykłego płynu do mycia naczyń zmieszanego z wodą. Należy pamiętać jednak o tym, by nie pozostawiać mokrych zacieków i od razu przetrzeć blat do sucha.

Komplet marmurowych stolików kawowych CUBE COPPIA

Komplet marmurowych stolików kawowych

MEBLE Z PŁYTY MDF – są łatwe do utrzymania w czystości. Większość zanieczyszczeń usuniemy za pomocą suchej lub lekko wilgotnej szmatki. Jeżeli chcemy oszczędzić czas, a plamy nie są zaschnięte, nie musimy moczyć całej powierzchni stolika. Wystarczy lekko przetrzeć powierzchnię mebla chusteczkami nawilżanymi dla dzieci, a potem wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem. Jeśli musimy skorzystać ze środków chemicznych, do czyszczenia wybierzmy delikatne mleczko pielęgnujące lub płyn do mycia szyb z naturalnymi składnikami. Na rynku jest coraz więcej ekologicznych środków do czyszczenia mebli, które nie niszczą powierzchni i pozostawiają ją gładką. W przypadku zabrudzenia mebli mocno barwiącymi substancjami, takimi jak np. sok z wiśni, trzeba usunąć plamy jak najszybciej. Zwlekanie z czyszczeniem może spowodować, że fronty odbarwią się na stałe i nie da się odzyskać ich pierwotnego wyglądu. Nie wskazane są zmywaki o twardej powierzchni – mogą bowiem powodować niemożliwe do usunięcia skazy i zarysowania. Uważajmy również na to, by nie zostawiać na blatach gorących kubków i naczyń, a także przedmiotów o ostrych krawędziach. Mogą one uszkodzić powierzchnię i sprawić, że pojawią się na niej nieestetyczne odkształcenia. 

Stolik kawowy z płyty MDF - Diamond

Stolik kawowy z płyty mdf

MEBLE Z PŁYTY LAMINOWANEJ - świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ważna jest higiena i możliwość łatwego utrzymania w czystości. Płyty laminowane nie są zbyt wymagające – wykonane z nich fronty czy blaty można w codziennej pielęgnacji czyścić miękką, mokrą szmatką i ciepłą wodą lub roztworem wody z płynem do naczyń. Możemy również użyć środków przeznaczonych do pielęgnacji mebli – płyny, spraye antystatyczne itp. Najlepszym wyborem do czyszczenia będą ściereczki z delikatnej mikrofibry. Niewskazane są żadne zmywaki o twardej powierzchni, które mogą powodować niemożliwe do usunięcia skazy i zarysowania.

Stolik kawowy loftowy - NOVA

 

Stolik kawowy laminat

 

MEBLE DREWNIANE – traktowane z czułością i delikatnością drewniane meble przepięknie się starzeją. Wraz z upływem lat zyskują coraz bardziej na swojej wyjątkowości i wartości. Nic tak przecież nie cieszy jak zadbany i unikatowy drewniany mebel, który stanowi wspaniały element wystroju. Nawet po wielu latach użytkowania, może być przekazywany z pokolenia na pokolenie, godnie służąc kolejnym właścicielom. W pielęgnacji mebli drewnianych najważniejszą rzeczą jest systematyczność. Każdy mebel należy regularnie oczyszczać z pyłów i kurzu, które lubią gromadzić się w drewnianych szczelinach. Bardzo ważne jest niedopuszczenie do przemoczenia powierzchni, gdyż to może doprowadzić do spulchnienia bądź zmiany kształtu mebla. Drewno nie lubi wody. Dlatego też do mycia powierzchni należy używać lekko zwilżonej, miękkiej ścierki z mikrofibry. Nie szorujemy drewna zbyt mocno, aby nie zniszczyć powłoki. Do czyszczenia nie używa się gąbek i drucianych myjek. Pod żadnym pozorem nie należy stosować silnych detergentów, ponieważ może to trwale uszkodzić strukturę blatu drewnianych stolików i konsol. Pamiętać trzeba, aby zawsze wytrzeć mebel do sucha. Warto również pamiętać, by nie narażać naszych ulubionych mebli na wysokie temperatury. W sezonie grzewczym należy odsunąć je na bezpieczną odległość od źródeł ciepła (grzejników czy kominków).

  • Meble olejowane - cieszą się niesłabnącą popularnością, głównie ze względu na swój ekologiczny charakter. Impregnacja olejem ma też tę zaletę, że wnika w głąb drewna i impregnuje je od środka Przez to go dobrze zabezpiecza, tworząc grubą na kilkanaście milimetrów powłokę. Tego rodzaju zabieg chroni drewniane blaty przed wysokimi temperaturami oraz daje im odporność na wilgoć. Ponadto, meble olejowane stają się antystatyczne, dzięki czemu nie przyciągają kurzu. Tę część sprzątania ma się więc z głowy. Do czyszczenia wystarczy delikatna, lekko wilgotna ściereczka i przetarcie nią powierzchni mebli zgodnie z kierunkiem słojów drewna. Należy unikać silnych detergentów, gdyż mogą ją uszkodzić. Trzeba również natychmiastowo reagować, np. na wylane na mebel płyny, i wycierać szybko do sucha drewno, ponieważ mogą powstać przebarwienia na meblach. W przypadku większych zabrudzeń, do blatów olejowanych warto wykonać mieszankę z niewielkiej ilości soli oraz oliwy z oliwek. Taką papkę nakładamy na przebarwienia i pozostawiamy na 3 godziny. Po upłynięciu tego czasu, przecieramy za pomocą nawilżonej ściereczki miejsce z nałożoną mieszanką, a następnie wszystko wycieramy do sucha. Warto dodać, że olejowanie chroni ich powierzchnię przed promieniowaniem UV i wodą. Raz do roku warto dokonać konserwacji olejowanego drewna - pokryć je kolejną warstwą oleju.
  • Meble woskowane – wymagają specjalnego traktowania. Aby je wyczyścić, należy sięgnąć po specjalnie stworzone do tego preparaty, najlepiej z dodatkiem naturalnego wosku, np. pszczelego. Po woskowaniu trzeba wypolerować powierzchnię miękką szmatką. Dzięki tego rodzaju zabiegowi, na powierzchni blatu tworzy się miła w dotyku warstwa, pod którą będzie można wyczuć charakterystyczną strukturę oraz nierówności drewna. Impregnacja za pomocą wosku dobrze chroni przed wilgocią. W żadnym wypadku natomiast nie czyści się woskowanych, drewnianych mebli wodą, bo można przez to je zniszczyć i doprowadzić do powstawania nieestetycznych plam. W przypadku większych zabrudzeń, do blatów woskowanych wystarczy wykorzystać wilgotną ściereczkę wraz z odrobiną płynu do naczyń. Co bardzo ważne, zawsze na koniec mycia należy wycierać blat do sucha.
  • Meble pokryte olejowoskiem - są idealne dla alergików ponieważ przyciągają mniej kurzu, nie elektryzują się. Olejowosk jest mieszanką oleju i wosku. Dzięki temu połączeniu, spełnione są wszystkie funkcje ochronne i pielęgnacyjne drewna. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, konserwuje i utwardza jego wewnętrzne warstwy. Wosk tworzy cienką, niewidoczną powłokę ochronną na zewnątrz. Zabezpiecza tym drewno przed wnikaniem brudu i wody. Olejowosk wymaga około 4 tygodni na całkowite utwardzenie się w warstwach drewna. Dlatego pierwszy kontakt z wodą drewniany blat zakonserwowany olejowoskiem, może mieć dopiero po upływie tego czasu. Wcześniejsze mycie mebli ze zbyt dużą ilością wody lub wylanie płynów na powierzchnię drewna, może skutkować pojawieniem się plam i przebarwień. W sytuacji, gdy woda rozleje się na drewno, należy jak najszybciej wytrzeć powierzchnię do sucha. Meble najlepiej jest czyścić delikatnie zwilżoną, bawełnianą ściereczką. Należy później wytrzeć cały blat do sucha. W późniejszym czasie, nie zaleca się stosowania detergentów, sprayów do czyszczenia mebli drewnianych, również tych preparatów powszechnie reklamowanych. Najlepiej pozostać przy lekko wilgotnej, bawełnianej ściereczce.
  • Meble lakierowane - uznawane są za najłatwiejsze w pielęgnacji. Impregnacja lakierem sprawia, że mebel zostaje pokryty zewnętrzną powłoką, chroniącą przed plamami, wilgocią i zabrudzeniami. Dodatkowo, powierzchnia takiego blatu jest gładka i bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. To rozwiązanie świetnie podkreśla walory drewna, a zwłaszcza jego słoje. Co więcej – lakier sprawdza się szczególnie w domach pełnych dzieci. Nawet gdy w przypływie radości lub szale zabaw najmłodsi domownicy zabrudzą meble jedzeniem, a rodzice nie zauważą tego od razu – nic się nie stanie. Drewno można bowiem wyczyścić bez ryzyka utraty koloru czy powstawania plam. Do czyszczenia lakierowanych mebli wystarczy przetarcie ich powierzchni miękką szmatką z mikrofibry. W przypadku większych zabrudzeń, do blatów lakierowanych, można również stosować mleczko do czyszczenia. Należy w tym przypadku zapomnieć o szorstkich gąbkach, które mogą zarysować lakier. Meble z lakierowanym blatem posiadają niewielką odporność na ścieranie oraz działanie wysokich temperatur. Zbyt mocno szorowany blat lakierowany, z czasem będzie matowieć oraz wyglądać mało estetycznie. W razie potrzeby można dokonać konserwacji mebli lakierowanych - pozbyć się resztek lakieru, czyli oszlifować całą powierzchnię oraz oczyścić drewno i dopiero wtedy pokryć je nową warstwą preparatu czyli nowym lakierem.
Komplet stolików kawowych drewnianych - Triangle Duo

Komplet stolików kawowych drewnianych trójkątnych

  |  

Więcej postów

0 komentarze

Napisz komentarz

Wszystkie komentarze w blogu są sprawdzane przed publikacją