Blat stolika kawowego – jak o niego dbać?

Blat stolika kawowego – jak o niego dbać?

Salon to najbardziej reprezentacyjne miejsce w domu, dlatego warto zadbać, aby wyglądał on jak najlepiej. Poza ciekawą aranżacją czy nietypowymi dodatkami należy także zwrócić uwagę na porządek w pomieszczeniu i stan znajdujących się w nim mebli. Zakurzone i porysowane modele sprawią, że nawet niezwykle modne wnętrze wypadnie źle w oczach gości. 

Drewniany stolik kawowy

Drewno to wyjątkowy naturalny materiał. Wykonane z niego meble nadają wnętrzu niezwykłego klimatu, a charakterystyczne słoje sprawiają, że każdy produkt jest inny, unikalny. Stoliki kawowe wykonane z tego surowca sprawdzą się nie tylko jako dekoracja, ale także jako użyteczne wygodne miejsce na herbatę z gośćmi czy spokojną poranną kawę. 

Jak dbać o drewniane blaty? 

Zadbane drewno będzie cieszyć wyglądem długie lata. Warto jednak pamiętać, że na ten materiał szczególnie zły wpływ będzie mieć woda. Często zwilżana i niewycierana nawierzchnia może puchnąć i pękać. W przypadku rozlanej kawy czy innej substancji intensywnie barwiącej należy postępować szybko – plama pozostawiona na dłużej wniknie w blat i zostawi odbarwienie. Do czyszczenia wystarczy lekko zmoczona ściereczka – nie zaleca się stosowania mocnych detergentów.

Szklany stolik kawowy

Stosując się do kilku zasad użytkowania szklanych stolików kawowych, można ochronić blat i na dłuższy czas zachować jego piękny wygląd. Delikatna powierzchnia niestety nie będzie zbyt odporna na działanie bardzo wysokich lub niskich temperatur. Odkładając gorącą herbatę, warto pamiętać o dodatkowej podkładce zabezpieczającej kubek. Również podczas codziennego użytkowania specjalne maty mogą okazać się dobrym pomysłem – nie tylko ochronią blat, ale także dodadzą koloru i posłużą jako stylowy dodatek. 

Jak czyścić szklaną powierzchnię stolika?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby dość często czyścić ten typ stolika kawowego. Warto zacząć od wszelkich elementów z innego tworzywa niż szkło np. drewnianych lub metalowych nóżek, a następnie zająć się blatem. Powierzchnię szklaną można myć zwykłym płynem do mycia szyb. Dobrze jednak aby nie miał on w składzie alkoholu – pozwoli to uniknąć nieestetycznych smug podczas wycierania. Niektórzy sięgają również po środki czyszczące domowej roboty – roztwór wody i octu (w proporcji 4:1) pomoże usunąć każde zabrudzenie. Dodając do takiej mikstury kilka kropel olejku aromatycznego, można dodatkowo wprowadzić do wnętrza piękny świeży zapach. Aby uzyskać błyszczącą taflę bez smug warto użyć delikatnej ściereczki z mikrofibry.

Jak dodatkowo zabezpieczyć szklaną powierzchnię blatu?

Stoliki kawowe oprócz funkcji dekoracyjnej spełniają również często na co dzień funkcję użytkową. Sprawia to, że ich blaty są mocno narażone na zarysowania. Jeśli maty i podkładki nie wpasowują się w estetykę wnętrza, warto pomyśleć o specjalnych foliach na szyby – naklejane na szkło zabezpieczają je przed ewentualnymi uszkodzeniami. Na rynku dostępnych jest wiele opcji kolorystycznych lub opatrzonych różnymi wzorami czy napisami – każdy znajdzie produkt dla siebie.

Pielęgnacja szklanych i drewnianych powierzchni wcale nie musi być trudna i uciążliwa. Wystarczy kilka kroków, takich jak np. zakup specjalnej folii zabezpieczającej czy czyszczenie środkiem impregnującym, by przez długi czas cieszyć się swoim ulubionym stolikiem kawowym.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.